Kontakt

En gruppbild på alla på kansliet.
Personalen på kansliet maj 2018.

Postadress
Dyslexiförbundet
Spånga Torgväg 4
163 51 Spånga

 

Kansliet

  • Hitta oss: Ta pendeltåg till Spånga station. Sedan tar det ca 5 minuter att gå till kansliet. Karta.
  • Vad vi gör: Vi sköter administration och ekonomi, försäljningsverksamhet, information och rådgivning. Intressepolitisk verksamhet. Service för medlemmar, förbundsstyrelse, föreningar och allmänhet. Utvecklingsarbetete och samverkan med andra organisationer och myndigheter.
  • Öppettider växel: Växeln är öppen måndag-torsdag mellan klockan 11.00-15.00. Fredag är växeln stängd.

Rådgivning, Skrivknuten

  • Inger Rålenius, skrivknuten(at)dyslexi.org inger.ralenius(at)dyslexi.org / 08-665 17 08 / 073 415 77 88 http://www.dyslexi.org/skrivknuten/om-skrivknuten
  • Öppettider rådgivning: Skrivknuten med rådgivning är öppen måndag-fredan mellan klockan 9.00 och 17.00. ​

E-post

  • Samtliga anställda kan nås på e-post: Förnamn.Efternamn(at)dyslexi.org
  • forbundet@dyslexi.org / 08-665 17 00

Kanslichef

  • Olov Berggren, olov.berggren(at)dyslexi.org / 08-665 17 02

Ekonomi

  • Lin Eriksson, ekonomi(at)dyslexi.org / 08-665 17 07 / 070-296 59 20

Dysleximässan

  • Janet Eltebo, 070 238 63 30 / janet.eltebo(at)dyslexi.org
  • Olov Berggren, olov.berggren(at)dyslexi.org / 08-665 17 02

Medlemsfrågor och adressändring

  • Monica Rydin, medlemsreg(at)dyslexi.org
  • Telefon 08-665 17 09 besvaras måndag-tisdag säkrast.

Tidningen Läs&Skriv


Sociala medier och hemsidor


Försäljning


Intressepolitik

  • Handläggare, Ester Hedberg, 08-665 17 05 / 070-867 29 12 / ester.hedberg(at)dyslexi.org
  • Ordförande, Bengt-Erik Johansson / 070 238 63 20 / bengt-erik.johansson(at)dyslexi.org

Förbundsstyrelsen 


Distrikt och föreningar 
http://dyslexi.org/foreningar
Kontaktinformation till landets alla distrikt och föreningar hittar du under deras respektive sida, exempel: dyslexi.org/stockholm/kontakt.


Projekt Orden på jobbet


Projekt Begriplig text och information


Projekt Dyslexirond på arbetsplatsen

  • Projektledare Kerstin Ivarsson Ahstrand / 073-230 00 81 / kerstin.ahlstrand(at)begripsam.se​

Avslutade projekt

  • Projekt Begripsam Torbjörn Lundgren / 070-517 78 40 / torbjorn.lundgren(at)dyslexi.org
  • Projekten Talande Textremsa på bio och Talande textremsa på TV Ester Hedberg / 08-665 17 05 / 070-867 29 12 / ester.hedberg(at)dyslexi.org

Övriga anställda på förbundskansliet

  • Rio Hellgren, projektassistent, rio.hellgren(at)dyslexi.org / 070-276 89 01
  • Peter Ingelund, peter.ingelund(at)dyslexi.org
  • Hans Kilsved, hans.kilsved(at)dyslexi.org

 

Ämnen