Den här webbplatsen använder cookies för att hjälpa dig att ge dig den bästa upplevelsen när du besöker vår hemsida. Genom att fortsätta använda denna webbplats godkänner du vår användning av dessa cookies.
För att lära sig ett andraspråk ordentligt måste man behärska språkets grundstenar. Man måste förstå hur orden är sammansatta, och veta hur språkljuden uttalas och skrivs. För elever med dyslexi är det här en utmaning.
Att utreda läs- och skrivsvårigheter hos personer som lär sig svenska som andraspråk är ofta svårt. Risken finns att begränsade språkkunskaper tolkas som dyslektiska svårigheter. Och tvärtom.
Strukturerad träning på kopplingen mellan ljud och bokstav hjälper barn med dyslexi. Men det är också effektivt för vuxna som vill lära sig ett nytt språk. Det visar erfarenheter från Vuxenutbildningen i Borlänge kommun.
Daniel Cramér Strömberg växte upp i en skådespelarsläkt. Hans mål var alltid att arbeta med teater, men när han sökte Dramatens regiutbildning satte dyslexin käppar i hjulet. – Jag föll för att jag så stenhårt mörkade min dyslexi. Det tog all kraft ifrån mig.